Se & Göra

i love hjo!

Upplev hjo

Upplev Hjo vid Vättern strand, en stad med mycket att erbjuda. Här hittar ni ett axplock av aktiviteter och sevärdheter i staden och dess närområde.

För dig som verkligen vill grotta ner dig och hitta alla guldklimparna runt omkring Skaraborg & Vättern har ni några tips att kika på här;

Visit Hjo  – den lokala turistinformationen

Västsvenska Turistrådet– tips på resmål i hela Sverige

Runt Vättern – Allt du inte får missa runt Vättern

Skaraborg.nu – alla se och göra runt om i Skaraborg

Hjo- Photo Cred Jesper Anhede

Shoppinggalen

Hjo Centrum – Flera små unika butiker med olika inriktning, stora kedjevaruhus hittar du inte i Hjo, här handlar det om kärlek & hantverk. Några av dem hittar du här nedan.

Ringabergets honung – Strax söder om Hjo hittar du Ebbes gårdsbutik med ekologisk honung

Hem & Hobby 3500kvm inredningsbutik

Lervis – I Äskelid söder om Hjo skapar Ellen sin keramik och utför även workshops

Stila mode & Design – Är du trött på stora kedjor, här får du en unik klädbutik med känsla

Amanda konsthantverk – Vid torget i Hjo hittar du denna unika lilla butik, galleri och ateljé med både silver, keramik och glas

Tvålfabriken – Butik med handgjort ekologiskt badsalt, tvål, cerat och andra produkter för kropp och själ

Handelsboden Njuta – The, kaffe och chokladbutik

Delicatezza Bianca – Familjeägd Italiensk delikatessbutik

Yta –

Aktivt liv

Hjo Bowling bowling och spelhall som passar både gammal och ung

Livingroom i Hjo – Fullutrustat gym med crossfit och pass (som boende gäst hos oss ingår träning här i rummet)

Utomhusgymmet i parken – utmana varandra i vem som är mest fit

Hökensås GK golfbanan med utsikt strax söder om Hjo

Brevikens golf – golfbana intill Vättern strax norr om Hjo

Högaliden – Orientering, vandring och cykling i fin natur

Hjo Actionpark – På Guldkroksvallen hittar du fotbollsplaner, löpbana, skatepark/actionpark och en sandplan med tillhörande volleybollnät och målgård

Sanna Friluftsområde – Sanna Friluftsområde ligger i centrala Hjo. Här kan du passa på att ta en promenad eller ge dig ut och springa några varv runt spåret som är 1,2 kilometer långt.

Pilgrimsleden -Leden är 44 – 55 km beroende på vilken väg du väljer. Den leder dig från Hjo vid till den lilla medeltida byn Kungslena med kyrkan, Lena Borg och Kungsgården.

Kulturintresserad

Karlsborgs Fästning Guidade turer på fästningen och se hur soldaterna förr arbetade

Trästaden den Europa Nostra belönade skönheten av Hjo

Sekelskifteshusen i parken Se tillbaka på Hjo i 1800-tals skrud

Kulturkvarterets utställningar Varierande utställningar så som Estrid Ericsson, grundaren av Svensk Tenn som kom från Hjo

Guidade stadsvandringar – Få med dig en guide genom trästaden och få historian bakom dessa vackra byggnader.

Stadsvandring på egen hand – Vill du ta det i din egen takt? Ladda ner kartan och låt dig inspireras

Samskoleparken – Den lilla parken utanför Kulturkvarteret har flertalet stora gamla träd som ger skugga varma dagar. De senaste åren har det varit flertal utomhusutställningar med olika teman.

Norra Fågelås kyrka – Norra Fågelås kyrka ligger i Hjo pastorat vid Vätterns västra strand och vår äldsta kyrka med anor tillbaka i 1100-talet

Hjo Kyrka – Mitt inne i byn ligger den ca 200 år gamla kyrkan. Under vissa av stadsvandringarna kan man få gå upp i det höga kyrktornet.

Grevbäcks hembygdsgård och museum – Strax norr om Hjo hittar du det 200år gamla parhuset med museiföremål från trakten

Bison - Photo Cred Jonas Ingman

Livsnjutare

Spa for Hjo Relax, Pool & Behandlingar

Stadsparken – Perfekt för promenadstråk med sin fina natur och anrika arkitektur från kurortstiden

Cykeluthyrning – Önskar du ta dig fram utan bilen i och omkring Hjo så kan man hyra cykel för sin semester.

Vandring – Vi har flera fina naturstigar & vandringsleder runt oss.

På sjön

Ångaren S/S Trafik – En av Sveriges bäst bevarade ångbåtar.

Charterfiske – Trollingfiske med charterfiske från båt

Paddla SUP på Vättern Hyr SUP med eller utan instruktör och se staden från vattnet

Det levande lantbruket

Almnäs bruk – En av Sveriges största ekologiska lantbruk(Även vår grossist på ostar i restaurangen)

Maplerock RanchWesternridning och frigående lantbruk (Även vår grossist på mycket av nötköttet i restaurangen)

Grevbäcks Gård – Ekologisk grisuppfödning (Även vår grossist på mycket av fläskkött i restaurangen)

Bisonfarmen i Gate – Åk på bisonsafari och besök deras egen gårdsbutik

Vätternsparris –   Åk och plocka din egna vita sparris eller bara låt dig inspireras av den engagerade Benhard. (Även vår grossist på vit sparris i restaurangen)

Mofalla gård –

Naturnära

Tivedens nationalpark helt skyddat naturreservat med trevliga vandringsleder, fågelskådning och fiske

Hökensås naturreservat helt skyddat naturreservat med trevliga vandringsleder, bad och fiske

Rävafallet det magiska vattenfallet från ren källa mitt i skogen

Grebbans kvarn underbar natur vid den gamla kvarnen

Naturreservatet Hjoån där du kan gå på öringsafari eller ta en promenad på den härliga Sagostigen

Mullsjön – För den som tycker Vättern är för kall att doppa sig i kan man istället bada här. Det finns även möjlighet till uthyrning av roddbåt och fiske.

Hornborgarsjön se trandansen på våren och studera fina fåglar

Sportfiske på Hökensås – Fiska med fluga, kastspö eller mete i sjöarna på Hökensås naturreservat

Familjeäventyr

Göta Kanal – Se slussarna i Forsvik eller upplev de vackra cykel och vandrings-stråken längs kanalen

Glassafari – Besök Österhagenglass, Gula paviljongen och Moster Elins och smaka Hjos egna glassar

Skara sommarland biljett för familjen finns att boka i boendet till detta härliga äventyrsland för både de små och lite större barnen

Guldkroksbadet – både vuxen och barnanpassad bassäng i direkt anslutning till sandstrand och Vättern

Stellas Lekland Inomhus lekhall i Skövde för de yngre en regnig dag

Arena – Äventyrsbad inomhus i Skövde

Minizoo –